Johnny Gylling (KD)

Johnny Gylling (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel konsultchef
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

lokalradion

Skriftlig fråga 2002/03:1214 av Gylling, Johnny (kd)

den 9 juli Fråga 2002/03:1214 av Johnny Gylling kd till kulturminister Marita Ulvskog om lokalradion Lokalradion har fått ett sparbeting om 47 miljoner kronor. I Blekinge kommer enligt uppgift sex tjänster att dras in. Lokalradion fyller en viktig demokratisk uppgift och det är bekymmersamt med den centraliseringstrend

Inlämnad: 2003-07-09 Besvarare: Marita Ulvskog (S)

privatimport av bilar och motorcyklar från USA

Interpellation 2002/03:258 av Gylling, Johnny (kd)

den 28 mars Interpellation 2002/03:258 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing om privatimport av bilar och motorcyklar Vägverket föreslog nyligen att dispenserna för privatimport av bilar och motorcyklar från tredjeland ska dras in. Förslaget gällde även flyttgods och arvegods. Innebörden var att varje

Inlämnad: 2003-03-28 Besvarare: Ulrica Messing (S)

reklamskatten

Skriftlig fråga 2002/03:705 av Gylling, Johnny (kd)

den 21 mars Fråga 2002/03:705 av Johnny Gylling kd till finansminister Bosse Ringholm om reklamskatten Riksdagen beslutade i december 2002 att reklamskatten ska börja avvecklas 2004. Ur skatteutskottets betänkande hämtas följande text: Utskottet utgår från att regeringen inför nästa års budget ånyo prövar frågan och

Inlämnad: 2003-03-21 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.