Johnny Gylling (KD)

Johnny Gylling (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel konsultchef
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

EU-regler vid utbyggnad av kommunala stadsnät

Interpellation 2004/05:646 av Gylling, Johnny (kd)

den 23 maj Interpellation 2004/05:646 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing om EU-regler vid utbyggnad av kommunala stadsnät EU-kommissionen meddelade i november 2004 att man godkänt offentlig finansiering av bredbandsutbyggnad i Frankrike och Storbritannien som icke varande statsstöd. Kommissionen ansåg

Inlämnad: 2005-05-23 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Banverkets upprivning av spår

Skriftlig fråga 2004/05:1525 av Gylling, Johnny (kd)

den 28 april Fråga 2004/05:1525 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing om Banverkets upprivning av spår Effekterna av stormen Gudrun, med enorma mängder stormfälld skog, ställer mycket stora krav på transportsystemet för att undvika insektsangrepp och så kallad blånad. Arbetet med att ta hand om virket

Inlämnad: 2005-04-28 Besvarare: Ulrica Messing (S)

miljöinformation i bilannonser

Skriftlig fråga 2004/05:1216 av Gylling, Johnny (kd)

den 11 mars Fråga 2004/05:1216 av Johnny Gylling kd till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om miljöinformation i bilannonser Enligt krav i EU-direktiv 1999/94/EG liksom i Konsumentverkets riktlinjer KOVFS 2002:2 ska bilannonser utformas så att information om bilarnas bensinförbrukning och koldioxidutsläpp är lika

Inlämnad: 2005-03-11 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.