Johnny Gylling (KD)

Johnny Gylling (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel konsultchef
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nya hastighetsgränser

Interpellation 2005/06:420 av Gylling, Johnny (kd)

den 18 maj Interpellation 2005/06:420 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing s Nya hastighetsgränser Vägverket har arbetat fram ett förslag om nya hastighetsgränser som kan bättre anpassas till nollvisionen. I förslaget ingår fler intervaller som exempelvis 40, 60, 80, 100 samt 120 kilometer per timme

Inlämnad: 2006-05-18 Besvarare: Ulrica Messing (S)

EU-regler vid utbyggnad av kommunala stadsnät

Interpellation 2004/05:646 av Gylling, Johnny (kd)

den 23 maj Interpellation 2004/05:646 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing om EU-regler vid utbyggnad av kommunala stadsnät EU-kommissionen meddelade i november 2004 att man godkänt offentlig finansiering av bredbandsutbyggnad i Frankrike och Storbritannien som icke varande statsstöd. Kommissionen ansåg

Inlämnad: 2005-05-23 Besvarare: Ulrica Messing (S)

regeringens ansvar för e-demokrati

Interpellation 2004/05:91 av Gylling, Johnny (kd)

den 29 oktober Interpellation 2004/05:91 av Johnny Gylling kd till statsrådet Gunnar Lund om regeringens ansvar för e-demokrati Begreppet e-demokrati används allt flitigare. I grunden handlar det om hur informationstekniken IT kan användas för att stärka demokratin i samhället. Det kan handla om att offentliga tjänster

Inlämnad: 2004-10-29 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.