Johnny Gylling (KD)

Johnny Gylling (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel konsultchef
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 1998/99:111 Lägesrapport två om IT-omställningen i samhället inför år 2000

Motion 1998/99:T23 av Johnny Gylling (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:T23 av Johnny Gylling m.fl. kd med anledning av skr. 1998/99:111 Lägesrapport två om IT-omställningen i samhället inför år 2000 Inledning Kristdemokraterna har i flera tidigare motioner uttryckt stark oro för att det svenska samhället inte kommer att hinna med dataomställningen till


Utskottsberedning: ---1999/2000:TU3
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:101 Ombildning av hyresrätt till bostadsrätt m.m.

Motion 1998/99:Bo19 av Ulf Björklund m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:Bo19 av Ulf Björklund m.fl. kd med anledning av prop. 1998/99:101 Ombildning av hyresrätt till bostadsrätt m.m. Inledning Bostaden spelar en central roll i människors liv. Den kristdemokratiska boendepolitiken har som utgångspunkt att människor skall känna trygghet i sitt boende. Boendepolitiken


Utskottsberedning: --1998/99:BoU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:92 Ändringar i telelagen m.m.

Motion 1998/99:T22 av Johnny Gylling och Tuve Skånberg (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:T22 av Johnny Gylling och Tuve Skånberg kd med anledning av prop. 1998/99:92 Ändringar i telelagen m.m. Propositionen innehåller förslag om utökad konsumenträtt på telemarknaden och förslag till utökad konkurrensutsättning av dominerande teleaktörer. Öppna och tillgängliga telenät samt


Utskottsberedning: -1998/99:TU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.