Johnny Gylling (KD)

Johnny Gylling (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel konsultchef
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

kustsjöfarten

Skriftlig fråga 1999/2000:1238 av Gylling, Johnny (kd)

den 24 juli Fråga 1999/2000:1238 av Johnny Gylling kd till näringsminister Björn Rosengren om kustsjöfarten EU:s transportministrar lär ha uttalat att kustsjöfarten inom unionen borde främjas, främst av miljöskäl. Enligt den information jag har, ser det på många sätt svårare ut i dag än för några år sedan för svenska

Inlämnad: 2000-07-24 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

halonförbudet

Skriftlig fråga 1999/2000:929 av Gylling, Johnny (kd)

den 12 maj Fråga 1999/2000:929 av Johnny Gylling kd till näringsminister Björn Rosengren om halonförbudet Med anledning av min fråga 1999/2000:720 om svenska särkrav om halon svarade ministern att han snarast avsåg ta initiativ till att frågan diskuteras inom Regeringskansliet. Sedan jag ställde frågan har enligt uppgift

Inlämnad: 2000-05-12 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition

Motion 1999/2000:Fi41 av Dan Ericsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi41 av Ericsson, Dan kd med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition Teknisk justering av utgiftstaket för år 2000 På regeringens förslag beslutade en majoritet av riksdagen i budgetbeslutet för 2000 års budget att de 100-procentigt EU-finansierade arealersättningarna


Utskottsberedning: -1999/2000:FiU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.