Johnny Gylling (KD)

Johnny Gylling (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel konsultchef
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

kommunikationerna i Blekinge

Skriftlig fråga 2004/05:458 av Gylling, Johnny (kd)

den 26 november Fråga 2004/05:458 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing om kommunikationerna i Blekinge Riksdagen har beslutat om en elektrifiering av Blekinge kustbana. Ändå har Banverkets styrelse nyligen i ett brev till trafikhuvudmannen i Blekinge län ifrågasatt hela elektrifieringen, med hänvisning

Inlämnad: 2004-11-26 Besvarare: Ulrica Messing (S)

efterlevnad av EU-direktiv beträffande hjulvikter

Skriftlig fråga 2004/05:136 av Gylling, Johnny (kd)

den 18 oktober Fråga 2004/05:136 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing om efterlevnad av EU-direktiv beträffande hjulvikter I EU-direktivet 2000/53/EF ställs krav på förbud av bly i hjulvikter balanseringsvikter till däck. I artikel 4 avsnitt 2 står det: Medlemsstaterna försäkrar att material och komponenter

Inlämnad: 2004-10-18 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.