Johnny Gylling (KD)

Johnny Gylling (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel konsultchef
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nya hastighetsgränser

Interpellation 2005/06:420 av Gylling, Johnny (kd)

den 18 maj Interpellation 2005/06:420 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing s Nya hastighetsgränser Vägverket har arbetat fram ett förslag om nya hastighetsgränser som kan bättre anpassas till nollvisionen. I förslaget ingår fler intervaller som exempelvis 40, 60, 80, 100 samt 120 kilometer per timme

Inlämnad: 2006-05-18 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nya hastighetsgränser

rättsliga åtgärder mot djurrättsaktivister

Interpellation 2001/02:374 av Gylling, Johnny (kd)

den 15 april Interpellation 2001/02:374 av Johnny Gylling kd till justitieminister Thomas Bodström om rättsliga åtgärder mot djurrättsaktivister Det är viktigt att poängtera att man måste respektera allas rätt att uttrycka sina åsikter. Många är med rätta bekymrade över allt djurplågeri som pågår i världen, även i

Inlämnad: 2002-04-15 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: rättsliga åtgärder mot djurrättsaktivister

utbyggnaden av bredband

Interpellation 2001/02:340 av Bergström, Sven (c)

den 25 mars Interpellation 2001/02:340 av Sven Bergström c till näringsminister Björn Rosengren om utbyggnaden av bredband Inför EU-toppmötet i Barcelona framhöll statsminister Göran Persson i en debattartikel med premiärminister Tony Blair behovet av initiativ för att säkra bredbandsutbyggnaden i Europa. I Sverige

Inlämnad: 2002-03-25 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: utbyggnaden av bredband

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.