Johnny Skalin (SD)

Johnny Skalin (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 107
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johnny.skalin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-01-25 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-04-19 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2012-01-18 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-. Suppleant skatteutskottet 10-14, konstitutionsutskottet 12-14, finansutskottet 12-, civilutskottet 12-14, utrikesutskottet 12-, arbetsmarknadsutskottet 12-, justitieutskottet 13-14, socialförsäkringsutskottet 13-14, socialutskottet 13-14, kulturutskottet 13-14, utbildningsutskottet 13-14, trafikutskottet 13-14, miljö- och jordbruksutskottet 13-14 och näringsutskottet 13-14. Suppleant Utrikesnämnden 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder för att minska rökning

Motion 2019/20:3210 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3210 av Markus Wiechel m.fl. SD Åtgärder för att minska rökning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införandet av dold tobaksförsäljning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om krav


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:3210 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3210 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 82 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2019/20:2633 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2633 av Eric Westroth m.fl. SD Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Den senaste tidens samhällsutveckling har


Utskottsberedning: 2019/20:SkU1

Motion 2019/20:2633 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:2633 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 111 kB)

Begäran om lov från skolan

Motion 2019/20:1709 av Johnny Skalin (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:1709 av Johnny Skalin SD Begäran om lov från skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ändring i skollagen för att låta kommunala utbildningsförvaltningar bedöma enskilda lovangelägenheter och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:1709 av Johnny Skalin (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:1709 av Johnny Skalin (SD) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se