Jonas Andersson (SD)

Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 204
Titel Ungdomspedagog.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.m.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:180 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD) 19 december 2019 Kryphål för att få permanent uppehållstillstånd
Interpellationsdebatt 2019/20:80 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD) 7 november 2019 Efterlevandestöd i behov av förändring
Frågestund 13 juni 2019 Frågestund

Effektivt återvandringsarbete

Skriftlig fråga 2019/20:676 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Fråga 2019/20:676 Effektivt återvandringsarbete av Jonas Andersson i Skellefteå SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Att människor som behöver skydd ska erbjudas detta förutsätter att människor som inte längre behöver skydd återvänder hem. Det handlar mycket om att asylbegreppet inte ska urvattnas

Inlämnad: 2019-12-18 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:676 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD) (pdf, 86 kB)

Kryphål för att få permanent uppehållstillstånd

Interpellation 2019/20:180 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Interpellation 2019/20:180 Kryphål för att få permanent uppehållstillstånd av Jonas Andersson i Skellefteå SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den tillfälliga lagen från 2015 hade som huvuduppgift att hantera den migrationskris som åratal av oansvarig politik föranlett. En av grundbultarna i lagen

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:180 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kryphål för att få permanent uppehållstillstånd

Missbruk av LSS i arbetskraftsinvandringen

Skriftlig fråga 2019/20:423 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Fråga 2019/20:423 Missbruk av LSS i arbetskraftsinvandringen av Jonas Andersson i Skellefteå SD till Socialminister Lena Hallengren S Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS, har blivit alltmer omdebatterad på senare år, i takt med att medierna rapporterat om behövande som blivit utan hjälp. När diskussionerna

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:423 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se