Jonas Andersson (SD)

Jonas Andersson i Linköping (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 180
Titel Fil.kand.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.p.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:126 av Jonas Andersson i Linköping (SD) 26 november 2019 Statsbidrag till islamism via Folkbildningsrådet
Debatt om förslag 2018/19:KrU11 14 maj 2019 Kulturskaparnas villkor
Debatt om förslag 2018/19:KrU15 24 april 2019 Civila samhället inklusive trossamfund
Frågestund 28 mars 2019 Frågestund

Översynen av den kulturpolitiska styrningens effekter på den konstnärliga friheten

Skriftlig fråga 2019/20:571 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2019/20:571 Översynen av den kulturpolitiska styrningens effekter på den konstnärliga friheten av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I slutet av november offentliggjordes att regeringen har gett Myndigheten för kulturanalys i uppdrag att göra en översyn av den kulturpolitiska

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:571 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 89 kB)

Framtiden för klostermuseet i Vadstena

Skriftlig fråga 2019/20:473 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2019/20:473 Framtiden för klostermuseet i Vadstena av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Sancta Birgitta Klostermuseum i Vadstena invigdes 2003 i samband med heliga Birgittas 700-årsjubileum, och museet bär upp ett rikt kulturarv såväl för Östergötland som för hela Sverige.

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:473 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 88 kB)

Spelsajter utan licens som riktar sig till svenska spelare

Skriftlig fråga 2019/20:467 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2019/20:467 Spelsajter utan licens som riktar sig till svenska spelare av Jonas Andersson i Linköping SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Sedan den 1 januari 2019 och de ändringar som därefter följde på den svenska spelmarknaden har mycket hänt på det aktuella politiska området. Även om kanaliseringen på den

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2019/20:467 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se