Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Kommunikationskonsult
Född år 1973

Aktuella uppdrag

    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-09-28 – 2015-12-31
    • Ordinarie 2011-06-23 – 2015-09-27
    • Ledig 2011-04-04 – 2011-06-22
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2011-04-03
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2018-01-18 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-12-19 – 2018-01-18
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Ledamot 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2017-10-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Ordförande 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2014-11-01 – 2018-09-24
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 10-13, finansutskottet 13-15 och miljö-och jordbruksutskottet 15-. Suppleant trafikutskottet 10-14. Personlig suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Hans-Gunnar Jacobsson och kontoristen Birgit Jacobsson, f. Jönsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Tycho Braheskolan, Helsingborg, slutår 93. Universitetsstudier, Lunds universitet, slutår 98.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Helsingborgs stad 98-99. Politisk sekreterare, Region Skåne 99-02. Kampanjledare, Sverige i Europa 03. Kommunikationskonsult, Aspekta AB 03-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, kommittén Luftförsvaret efter 2040, 12-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 94-02 och 14-15. Ersättare, kommunstyrelsen, Helsingborg 98-02. Ledamot, arbetsmarknadsnämnden, Helsingborg 94-98. Suppleant, Helsingborg Hamn AB 94-98. Ordförande, Kommunala invandrarrådet, Helsingborg 99-01. Ledamot, nämnden för Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt 98-02. Ledamot, vård- och omsorgsnämnden, Helsingborg 98-01. Ledamot, regionfullmäktige, Skåne 98-02, ersättare 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Moderaterna i Helsingborg 11-15, ledamot 09-11. Ledamot, förbundsstyrelsen för Skånemoderaterna 09-11. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Skåne 00-01. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 99-00. Ledamot, förbundsstyrelsen för Moderaterna i Malmöhus 99-01 Ledamot, Moderata Ungdomsförbundets förbundsstyrelse 00-02. Vice ordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 98-99, ledamot 95-98. Ordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Helsingborg 94-96, vice ordförande 93-94, ledamot 92-93.
  • Bostadsort

    Helsingborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:161 Nagoyaprotokollet om användning av genetiska resurser

Motion 2015/16:3400 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3400 av Kristina Yngwe m.fl. C, M, L, KD med anledning av prop. 2015/16:161 Nagoyaprotokollet om användning av genetiska resurser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en översyn bör göras tre år efter tillträdet, för att se hur eventuella


Utskottsberedning: 2015/16:MJU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3400 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3400 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2015/16:160 Miljöbalken och EU:s kemikalielagstiftning

Motion 2015/16:3395 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3395 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. M med anledning av prop. 2015/16:160 Miljöbalken och EU:s kemikalielagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör verka för att Sverige i större utsträckning använder sig av ömsesidigt


Utskottsberedning: 2015/16:MJU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3395 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (docx, 51 kB) Motion 2015/16:3395 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (pdf, 73 kB)

med anledning av skr. 2015/16:87 Kontrollstation för de klimat- och energipolitiska målen till 2020 samt klimatanpassning

Motion 2015/16:3322 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3322 av Kristina Yngwe m.fl. C, M, L, KD med anledning av skr. 2015/16:87 Kontrollstation för de klimat- och energipolitiska målen till 2020 samt klimatanpassning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en långsiktig och effektiv klimat- och


Utskottsberedning: 2015/16:MJU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3322 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 55 kB) Motion 2015/16:3322 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se