Jonas Sjöstedt (V)

Jonas Sjöstedt (V)

Avgången riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel Skribent.
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-11-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2020-11-03
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare 2012-01-06 – 2020-10-30
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2009-07-14
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2020-11-03
    • Suppleant 2012-01-26 – 2014-10-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-25
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-02-14 – 2020-11-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-02-14 – 2020-11-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2020-10-14
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2012-03-20 – 2012-09-18

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot EU-nämnden 10-12. Suppleant utrikesutskottet 10-12, trafikutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-. Ledamot krigsdelegationen 12- och Utrikesnämnden 12-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 12-. Ledamot Europaparlamentet 95-09. Partiledare Vänsterpartiet 12-.
  • Föräldrar

    Ingenjören/läraren Tor Sjöstedt och läkaren Ingrid Dahlström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola (tvåårig), Luleå 85.
  • Anställningar

    Metallarbetare, Volvo Lastvagnar, Umeå.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande i Umeå centrum för genusstudier vid Umeå universitet 08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Umeå kommun 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partiledare, Vänsterpartiet 12-.
  • Litteratur

    Masthugget, Moskva, Madrid - intervjubok (09). Sammanflöden - kriminalroman (09). Sahara - kriminalroman (10) och Spanska brev - kriminalroman (10).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Oskyldiga offer
Interpellationsdebatt 2020/21:887 av Tobias Andersson (SD) 16 september 2021 Oskyldiga offer
Stillbild från Interpellationsdebatt: Vuxna som vill utnyttja barn för sexuella ändamål
Interpellationsdebatt 2020/21:880 av Marléne Lund Kopparklint (M) 16 september 2021 Vuxna som vill utnyttja barn för sexuella ändamål
Stillbild från Interpellationsdebatt: Utnyttjande av barn för köp av sexuella handlingar
Interpellationsdebatt 2020/21:882 av Marléne Lund Kopparklint (M) 16 september 2021 Utnyttjande av barn för köp av sexuella handlingar
Stillbild från Information från regeringen: Återrapportering från Europeiska rådets möte
Information från regeringen 20 oktober 2020 Återrapportering från Europeiska rådets möte

Dokument:

Oskyldiga offer

Interpellation 2020/21:887 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2020/21:887 Oskyldiga offer av Tobias Andersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ett av Morgan Johanssons mest bevingade citat som justitieminister var när han kommenterade att skjutningarna nådde rekordnivåer 2017 med orden liten risk att oskyldiga drabbasOavsett partipolitiska

Inlämnad: 2021-08-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:887 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Oskyldiga offer

Utnyttjande av barn för köp av sexuella handlingar

Interpellation 2020/21:882 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Interpellation 2020/21:882 Utnyttjande av barn för köp av sexuella handlingar av Marléne Lund Kopparklint M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I dag kan en förövare utnyttja ett barn under 15 år för köp av sexuella handlingar och enbart få böter. Att detta är möjligt beror på att dagens lagstiftning

Inlämnad: 2021-08-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:882 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utnyttjande av barn för köp av sexuella handlingar

Vuxna som vill utnyttja barn för sexuella ändamål

Interpellation 2020/21:880 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Interpellation 2020/21:880 Vuxna som vill utnyttja barn för sexuella ändamål av Marléne Lund Kopparklint M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S År 2020 ökade anmälda sexualbrott i Sverige till 24 100 Brå, 2021Under 2020 anmäldes det högsta antalet våldtäkter mot barn hittills: 16 procent fler än 2019.

Inlämnad: 2021-08-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:880 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vuxna som vill utnyttja barn för sexuella ändamål

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.