Jonas Sjöstedt (V)

Jonas Sjöstedt (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län, plats 138
Titel Skribent.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.sjostedt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare 2012-01-06 –
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2009-07-14
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2012-01-26 – 2014-10-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-25
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-02-14 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-02-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2020-10-30
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2012-03-20 – 2012-09-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot EU-nämnden 10-12. Suppleant utrikesutskottet 10-12, trafikutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-. Ledamot Europaparlamentet 95-09, Krigsdelegationen 12- och Utrikesnämnden 12-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 12-.
  • Föräldrar

    Ingenjören/läraren Tor Sjöstedt och läkaren Ingrid Dahlström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola (2-årig), Luleå 85.
  • Anställningar

    Metallarbetare på Volvo Lastvagnar i Umeå.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande i Umeå centrum för genusstudier vid Umeå universitet 08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Umeå kommun 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partiledare, Vänsterpartiet 12-.
  • Litteratur

    Masthugget, Moskva, Madrid - intervjubok (09). Sammanflöden - kriminalroman (09). Sahara - kriminalroman (10) och Spanska brev - kriminalroman (10).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skellefteåsjukan

Skriftlig fråga 2019/20:460 av Jonas Sjöstedt (V)

Fråga 2019/20:460 Skellefteåsjukan av Jonas Sjöstedt V till Socialminister Lena Hallengren S Skellefteåsjukan är en allvarlig ärftlig sjukdom. I Sverige förekommer den främst i norra Västerbotten och södra Norrbotten. Glädjande nog innebär medicinska framsteg att sjukdomen numera kan behandlas med nya mediciner. Men behandlingen

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:460 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 85 kB)

Färjeförbindelsen till Holmön

Skriftlig fråga 2019/20:459 av Jonas Sjöstedt (V)

Fråga 2019/20:459 Färjeförbindelsen till Holmön av Jonas Sjöstedt V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Invånarna på Holmön i Västerbottens län är beroende av en fungerande färjeförbindelse. Trafikverket har ansvar för att förbindelsen fungerar. Detta har inte fungerat. Förra året klarade inte färjan isläget, och

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:459 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 76 kB)

Kultur i hela landet

Motion 2019/20:3103 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3103 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Kultur i hela landet Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 1 Inledning 2 Det fria kulturlivet 3 Bättre villkor för kulturskapare 4 Föreningslivet och folkbildningen 5 Kultursamverkansmodellen 6 Bevarande av kulturarvet i hela landet 7 Bibliotek 7.1


Utskottsberedning: KrU UbU

Motion 2019/20:3103 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 84 kB) Motion 2019/20:3103 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 123 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se