Jonny Cato Hansson (C)

Jonny Cato Hansson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns västra, plats 330
Född år 1994
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonny.cato.hansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-03-29 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Aktuell debatt 25 juni 2019 Aktuell debatt om gängkriminalitet
Debatt om förslag 2018/19:JuU29 18 juni 2019 Vapenfrågor
Debatt om förslag 2018/19:JuU27 18 juni 2019 Datalagring vid brottsbekämpning - anpassningar till EU-rätten
Frågestund 13 juni 2019 Frågestund

Sydvästlänken

Skriftlig fråga 2018/19:727 av Jonny Cato Hansson (C)

Fråga 2018/19:727 Sydvästlänken av Jonny Cato Hansson C till Statsrådet Anders Ygeman S Sydvästlänken är en stor och viktig satsning för säkrare elförsörjning i södra Sverige. Projektet har försenats och skjutits fram vid ett flertal tillfällen. Det är av stor vikt för elförsörjningen i södra Sverige att projektet färdigställs

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-14 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:727 av Jonny Cato Hansson (C) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning - anpassningar till EU-rätten

Motion 2018/19:3072 av Jonny Cato Hansson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:3072 av Jonny Cato Hansson m.fl. C med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning anpassningar till EU-rätten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beslut om att inhämta uppgifter bör tas av en oberoende part och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:JuU27
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2018/19:3072 av Jonny Cato Hansson m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3072 av Jonny Cato Hansson m.fl. (C) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2018/19:77 Förstärkta återfallsförebyggande åtgärder vid villkorlig frigivning

Motion 2018/19:3062 av Jonny Cato Hansson och Helena Vilhelmsson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:3062 av Jonny Cato Hansson och Helena Vilhelmsson båda C med anledning av prop. 2018/19:77 Förstärkta återfallsförebyggande åtgärder vid villkorlig frigivning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en tydligare koppling mellan bristande deltagande


Utskottsberedning: 2018/19:JuU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2018/19:3062 av Jonny Cato Hansson och Helena Vilhelmsson (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3062 av Jonny Cato Hansson och Helena Vilhelmsson (båda C) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se