Jörgen Grubb (SD)

Jörgen Grubb (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 148
Titel Projektledare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jorgen.grubb[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:UbU8 25 april 2019 Grundläggande om utbildningen
Allmänpolitisk debatt 18 oktober 2018 Utbildning och forskning

Hantering av ordningsproblem i skolan

Skriftlig fråga 2019/20:103 av Jörgen Grubb (SD)

Fråga 2019/20:103 Hantering av ordningsproblem i skolan av Jörgen Grubb SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Det fortsätter att inkomma rapporter om händelser där lärare får problem när de försöker upprätthålla ordningen i klassrummet. Det handlar om lärare som blir slagna eller sparkade av elever, lärare som blir

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:103 av Jörgen Grubb (SD) (pdf, 86 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2019/20:2650 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2650 av Patrick Reslow m.fl. SD Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Sverige har ett väl utvecklat studiestödssystem, vilket är ett av världens


Utskottsberedning: 2019/20:UbU2

Motion 2019/20:2650 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:2650 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 113 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2019/20:2649 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2649 av Patrick Reslow m.fl. SD Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Utbildning och forskning


Utskottsberedning: 2019/20:UbU1

Motion 2019/20:2649 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 101 kB) Motion 2019/20:2649 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 156 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se