Jörgen Hellman (S)

Jörgen Hellman (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 100
Titel Ekon.mag.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864832
E-post jorgen.hellman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ordförande
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Systembolaget AB

    • Revisor

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman 2014-09-29 – 2017-03-13
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Vice ordförande 2016-09-15 – 2018-09-24
    • Ledamot 2016-06-28 – 2016-09-15
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-02-27 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-03-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2017-06-26 – 2018-09-24
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Ordförande 2014-10-24 – 2018-10-09
    • Ledamot 2014-10-14 – 2014-10-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2016-11-09 –
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2015-02-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 10-16, skatteutskottet 16 och vice ordförande 16-. Suppleant finansutskottet 06-10, skatteutskottet 06-10 och 14-16 och kulturutskottet 10-13. Kvittningsman Socialdemokraterna 14-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14 och ordförande 14-. Ledamot krigsdelegationen 16-.
  • Föräldrar

    Sigvard Hellman och Anita Hellman.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Trollhättan 79-82. Ek. mag., Göteborgs universitet 01.
  • Anställningar

    Kommunalråd, Lilla Edet 91-02. Kommunsekreterare, Socialdemokraterna 02-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    F.d. styrelseledamot, Brottsförebyggande rådet och Länsstyrelsen i Älvsborgs län. Ledamot, Utjämningskommittén 08. Kommittén om översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande. Revisor, Systembolaget AB 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lilla Edet 88-02. Revisor, Lilla Edet 06-. Ersättare, regionfullmäktige och kulturnämnden, Västra Götalandsregionen 02-06. Styrelseordförande, Natur- och kulturarvsstyrelsen i Västra Götaland 02-06. Ordförande, Vänersborgsbostäder 16-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Fuxerna och Lilla Edets arbetarekommun. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Norra Älvsborg. Styrelseordförande, Bohusläns museum och Västergötlands museum 02-06. Vice ordförande, Bohusläns museum 10-14. Ordförande, Socialdemokraterna i Norra Älvsborg, Vice ordförande, Dal/Väst S-Förening i Vänersborg.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

De nya slussarna i Göta älv

Skriftlig fråga 2019/20:509 av Jörgen Hellman (S)

Fråga 2019/20:509 De nya slussarna i Göta älv av Jörgen Hellman S till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Sjöfarten är ett miljövänligt sätt att transportera varor och därför viktig att utveckla för att minska utsläppen från vägtrafiken. Sjöfarten är också samhällsekonomiskt lönsam, då den minskar slitaget på vägar

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:509 av Jörgen Hellman (S) (pdf, 87 kB)

Högskolan Väst

Motion 2019/20:2324 av Mats Wiking m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2324 av Mats Wiking m.fl. S Högskolan Väst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Högskolan Väst och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige behöver fler högskoleutbildade eftersom framtidens arbetsliv kräver välutbildad personal.


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:2324 av Mats Wiking m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:2324 av Mats Wiking m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Varningsmeddelanden

Motion 2019/20:2344 av Mats Wiking och Jörgen Hellman (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:2344 av Mats Wiking och Jörgen Hellman båda S Varningsmeddelanden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utryckningsfordon ska tillåtas att sända varningsmeddelanden begränsade i tid och rum men av stort värde för samhället, och detta tillkännager


Utskottsberedning: FöU

Motion 2019/20:2344 av Mats Wiking och Jörgen Hellman (båda S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2344 av Mats Wiking och Jörgen Hellman (båda S) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se