Juno Blom (L)

Juno Blom (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Östergötlands län, plats 149
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post juno.blom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Partisekreterare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Liberalerna

    • Partisekreterare 2019-06-28 –
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-09-05 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-15 – 2019-09-05
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2019-09-05 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:JuU23 15 maj 2019 Stärkt ordning och säkerhet i domstol
Debatt om förslag 2018/19:JuU16 7 maj 2019 Terrorism
Debatt om förslag 2018/19:JuU13 25 april 2019 Kriminalvårdsfrågor

Liberal utrikes- och biståndspolitik för en demokratisk utveckling

Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. L Liberal utrikes- och biståndspolitik för en demokratisk utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges utrikespolitik ska ha demokrati som övergripande mål och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: UU 2019/20:UU2

Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 78 kB) Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 110 kB)

Politik för årsrika

Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. L Politik för årsrika Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om analys av orsakerna bakom de anmälningar Diskrimineringsombudsmannen får in om åldersdiskriminering och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: AU SoU

Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 83 kB) Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 122 kB)

Stärk barns rättigheter

Motion 2019/20:3345 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3345 av Johan Pehrson m.fl. L Stärk barns rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att komplettera föräldrabalken med en barnbalk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att de


Utskottsberedning: CU JuU KrU SoU UbU

Motion 2019/20:3345 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 93 kB) Motion 2019/20:3345 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 156 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se