Kadir Kasirga (S)

Kadir Kasirga (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Kriminalvårdare.
Född år 1975

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-03-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2020-03-08
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-03-08
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-03-08
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-03-08

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18- och arbetsmarknadsutskottet 18.
  • Föräldrar

    Kocer Kasirga och undersköterskan Remziye Kasirga.
  • Utbildning

    Grundskola, Turkiet. Gymnasieskola, samhällsvetenskapliga programmet, Kärrtorp, Stockholm, slutår 96. Långholmens folkhögskola, samhällspolitiska programmet 98. Södertörns högskola, kultur-, samhälls- och historieprogrammet, idéhistoria, statsvetenskap 99-06 .
  • Anställningar

    Tågvärd, Connex Tunnelbanan, Stockholm 00-03. SL kundtjänst 04-08. Biljettkontrollant, Securitas AB 08-10. Biljettkontrollant och spärrexpeditör MTR AB 10-15. Kriminalvårdare, Kriminalvården 12-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 14-18. Ledamot, arbetsmarknadsnämnden, Stockholm 14-18. Ersättare, kommunstyrelsen, Stockholm 14-18. Stadsdelsnämndsordförande, Hässelby-Vällingby 14-18. Styrelseordförande, Stockholmshem AB 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseordförande, Stockholmshem AB 14-18. Styrelseledamot, Seko Stockholm 11-19 Fackligt-politiskt ansvarig, Seko Stockholm 14-18. Styrelsesuppleant, Sabo 17-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Aleviternas situation i Turkiet

Skriftlig fråga 2019/20:610 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2019/20:610 Aleviternas situation i Turkiet av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Ann Linde S Situationen för mänskliga rättigheter, i synnerhet för religiösa och etniska minoriteter i Turkiet, har försämrats sedan 2016. En viktig religiös grupp som fortfarande utsätts för förtryck och förföljelse är aleviter

Inlämnad: 2019-12-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:610 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 95 kB)

Turkiets skyldigheter gentemot EU

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Sekos rapport om vägarbetarnas arbetsmiljö

Skriftlig fråga 2018/19:828 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:828 Sekos rapport om vägarbetarnas arbetsmiljö av Kadir Kasirga S till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Den 25 juni presenterade Facket för service och kommunikation Sekosom organiserar vägarbetarna, rapporten Med fara för livet Mer än 1 000 Sekomedlemmar har svarat på en enkät som handlar om deras

Inlämnad: 2019-06-27 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:828 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 110 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se