Kaj Larsson (S)

Kaj Larsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel inköpare
Född år 1938

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1990-10-04 – 1994-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1990-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-27 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-11-08 – 1998-10-05
    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-11-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:293 av Bergström, Sven (c) 13 mars 2001 centralisering av tingsrätter

med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem

Motion 2001/02:T33 av Leif Jakobsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T33 av Leif Jakobsson m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om ett starkt regionalt inflytande över prioriteringsbeslut


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Skattemyndighetens granskning av deklarationer

Motion 2001/02:Sk411 av Kaj Larsson och Marianne Jönsson (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Sk411 av Kaj Larsson och Marianne Jönsson s Skattemyndighetens granskning av deklarationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om behovet av att överväga möjligheterna att lägga ut delar av granskningsverksamheten av


Utskottsberedning: 2001/02:SkU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Fisketurismnäringen

Motion 2001/02:N281 av Kaj Larsson och Ann-Kristine Johansson (s)

Motion till riksdagen 2001/02:N281 av Kaj Larsson och Ann-Kristine Johansson s Fisketurismnäringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att initiera ett nationellt projekt för utveckling av fisketurism utifrån ett helhetsperspektiv med fokus på upplevelseindustrin.


Utskottsberedning: 2001/02:NU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se