Karin Östring Bergman (C)

Karin Östring Bergman (C)

Tillgänglig ersättare

Parti Centerpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-04-03

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-03-03 – 2014-04-03
    • Ersättare 2013-10-21 – 2013-12-20
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2014-03-03 – 2014-04-03
    • Extra suppleant 2013-10-23 – 2013-12-20
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2014-03-03 – 2014-04-03
    • Extra suppleant 2013-11-13 – 2013-12-20
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2014-03-03 – 2014-04-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 3 april 2014 Frågestund
Debatt om förslag 2013/14:CU20 2 april 2014 Konsumenträtt
Debatt om förslag 2013/14:SoU13 2 april 2014 Tobaksfrågor
Frågestund 27 mars 2014 Frågestund

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se