Karin Rågsjö (V)

Karin Rågsjö (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 173
Titel Socionom/Kommunikationsstrateg.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post karin.ragsjo[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman 2017-11-08 –
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2019-02-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 14-. Sitter i förtroenderådet.
  • Föräldrar

    Kommunalarbetaren Kurt Rågsjö och kontoristen Irma Hellner.
  • Utbildning

    Socionomexamen, utbildad familjeterapeut, diplomerad i PR och kommunikation på Berghs.
  • Anställningar

    Fältassistent, Solna kommun 78-82. Behandlingsassistent, Stockholms läns landsting 82-86. Behandlingsassistent, Stockholms kommun 86-87. Byrådirektör, Socialstyrelsen 87-91. Informatör, Fia projektet 91-94. Avdelningsdirektör, Folkhälsoinstitutet 94-98. Borgarrådssekreterare, Vänsterpartiet, Stockholm 98-00. Preventionsenheten, Stockholms stad 00-01. Projektledare, Alkoholkommittén 01-07. Kommunikationsstrateg, Socialstyrelsen, Smittskyddsinstitutet, Folkhälsomyndigheten 08-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Socialstyrelsens rättsliga råd.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Jämlik cancervård för alla

Skriftlig fråga 2018/19:352 av Karin Rågsjö (V)

Fråga 2018/19:352 Jämlik cancervård för alla av Karin Rågsjö V till Socialminister Lena Hallengren S Nobelpriset i medicin 2018 gick till James P. Allison och Tasuku Honjo för upptäckten av behandlingen med checkpointhämmareen form av immunterapi som bland annat har effekt vid allt fler typer av cancer. Det är en medicinsk

Inlämnad: 2019-03-06 Svarsdatum: 2019-03-13 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:352 av Karin Rågsjö (V) (pdf, 91 kB)

Bältesläggning

Skriftlig fråga 2017/18:1158 av Karin Rågsjö (V)

Fråga 2017/18:1158 Bältesläggning av Karin Rågsjö V till Socialminister Annika Strandhäll S Den mycket långgående åtgärden bältning har i olika omgångar varit aktuell för debatt, nu senast efter ett program i SVT. Det har framkommit att bältning används på ett i det närmaste godtyckligt vis. Detta är mycket allvarligt

Inlämnad: 2018-04-06 Svarsdatum: 2018-04-18 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1158 av Karin Rågsjö (V) (pdf, 85 kB)

Läkemedlet Naloxon

Skriftlig fråga 2017/18:842 av Karin Rågsjö (V)

Fråga 2017/18:842 Läkemedlet Naloxon av Karin Rågsjö V till Socialminister Annika Strandhäll S Sverige har ett oacceptabelt högt antal narkotikarelaterade dödsfall, något som det är angeläget att komma till rätta med. Om detta är Vänsterpartiet och regeringen överens. Naloxon är ett välfungerande läkemedel och en väletablerad

Inlämnad: 2018-02-23 Svarsdatum: 2018-03-07 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:842 av Karin Rågsjö (V) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se