Karin Rågsjö (V)

Karin Rågsjö (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 173
Titel Socionom/Kommunikationsstrateg.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post karin.ragsjo[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman 2017-11-08 –
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2019-02-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 14-. Sitter i förtroenderådet.
  • Föräldrar

    Kommunalarbetaren Kurt Rågsjö och kontoristen Irma Hellner.
  • Utbildning

    Socionomexamen, utbildad familjeterapeut, diplomerad i PR och kommunikation på Berghs.
  • Anställningar

    Fältassistent, Solna kommun 78-82. Behandlingsassistent, Stockholms läns landsting 82-86. Behandlingsassistent, Stockholms kommun 86-87. Byrådirektör, Socialstyrelsen 87-91. Informatör, Fia projektet 91-94. Avdelningsdirektör, Folkhälsoinstitutet 94-98. Borgarrådssekreterare, Vänsterpartiet, Stockholm 98-00. Preventionsenheten, Stockholms stad 00-01. Projektledare, Alkoholkommittén 01-07. Kommunikationsstrateg, Socialstyrelsen, Smittskyddsinstitutet, Folkhälsomyndigheten 08-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Socialstyrelsens rättsliga råd.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

NKS och det nationella uppdraget

Interpellation 2018/19:278 av Karin Rågsjö (V)

Interpellation 2018/19:278 NKS och det nationella uppdraget av Karin Rågsjö V till Socialminister Lena Hallengren S Det är med stor oro som jag under ett antal år har följt processerna på Nya Karolinska sjukhuset i Solna som även är ett universitetssjukhus med uppdrag som är nationella. I ungefär fem år har boende i regionen

Inlämnad: 2019-06-03 Svarsdatum: 2019-06-25 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:278 av Karin Rågsjö (V) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: NKS och det nationella uppdraget

Bemötande av patienter med diagnosen ME

Interpellation 2018/19:263 av Karin Rågsjö (V)

Interpellation 2018/19:263 Bemötande av patienter med diagnosen ME av Karin Rågsjö V till Socialminister Lena Hallengren S I dag lever ca 40 000 svenskar med sjukdomen ME/CFS som invånarantalet i en stor kommun. Sjukdomen drabbar människor i alla åldrar, men kvinnor är starkt överrepresenterade. ME/CFS är i dag internationellt

Inlämnad: 2019-05-21 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:263 av Karin Rågsjö (V) (pdf, 100 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bemötande av patienter med diagnosen ME

Ensamståendes rätt till assisterad befruktning

Interpellation 2017/18:169 av Karin Rågsjö (V)

Interpellation 2017/18:169 Ensamståendes rätt till assisterad befruktning av Karin Rågsjö V till Socialminister Annika Strandhäll S Den nya lagen om assisterad befruktning via inseminering eller IVF kom den 1 april 2016 och gav ensamstående kvinnor samma lagliga rätt till assisterad befruktning som par hade sedan tidigare.

Inlämnad: 2017-11-16 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:169 av Karin Rågsjö (V) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ensamståendes rätt till assisterad befruktning

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se