Karl-Erik Persson (V)

Karl-Erik Persson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1998-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1996-09-16
    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-10-13
    • Ledamot 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1989-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-10-13 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1989-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige

Motion 1997/98:Jo68 av Maggi Mikaelsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo68 av Maggi Mikaelsson m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige Socialdemokraternas proposition om miljöpolitik ett vackert omslag Riksdagen, en miljöintresserad allmänhet, miljömedvetna företag och kommuner har i snart 3 år

1998-05-29

med anledning av prop. 1997/98:156 Kassettersättning

Motion 1997/98:L28 av Tanja Linderborg m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:L28 av Tanja Linderborg m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:156 Kassettersättning 1 Införande av en kassettersättning I regeringens proposition om kassettersättning föreslås nya bestämmelser som ger upphovsrättshavare rätt till viss ekonomisk kompensation för den, i och för sig tillåtna,


Utskottsberedning: --1997/98:LU29
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:121 Riktlinjer för Telia AB:s verksamhet

Motion 1997/98:N19 av Lennart Beijer m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:N19 av Lennart Beijer m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:121 Riktlinjer för Telia AB:s verksamhet 1 Inledning I propositionen anges riktlinjer för Telia AB. Det gäller bl a möjligheter att arbeta inom ett vidare geografiskt område, att bolaget ska arbeta inom hela kommunikationsområdet


Utskottsberedning: ---1997/98:NU14
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se