Karl-Gösta Svenson (M)

Karl-Gösta Svenson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel skattedirektör
Född år 1938

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1998-10-05
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-03 – 1994-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-25 – 1995-10-10
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-01-19 – 1998-10-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1997-09-23 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:157 Överföring av periodiseringsfond och skatteutjämningsreserv

Motion 1997/98:Sk43 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Sk43 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:157 Överföring av periodiseringsfond och skatteutjämningsreserv Det är främst i de små och medelstora företagen som de nya jobben måste växa fram. Därför skall företagsklimatet förbättras, särskilt för dessa företag. Denna utsaga


Utskottsberedning: -----1997/98:SkU30
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken

Motion 1997/98:So43 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:So43 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken Innehåll 1 Sammanfattning  5 2 Bakgrund  6 3 Synpunkter på propositionen  7 3.1 Bristande analys  7 3.2 Ökande resurser  8 3.3 Effektivare kontroll och tillsyn  9 3.4 Samverkan,


Utskottsberedning: -----------1997/98:SoU24
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): , , 11 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:100 Förbättrade möjligheter till punktskattekontroll m.m.

Motion 1997/98:Sk39 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Sk39 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:100 Förbättrade möjligheter till punktskattekontroll m.m. Den föreslagna lagen bygger till stor del på Skatteflyktskommitténs slutbetänkande. Till följd av en omfattande kritik som framförts vid remissbehandlingen avviker emellertid


Utskottsberedning: ----1997/98:SkU28
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se