Karl Sigfrid (M)

Karl Sigfrid (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel civilekonom/ek.kand.
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-29 – 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av redog. 2011/12:JO1 Justitieombudsmännens ämbetsberättelse

Motion 2011/12:K3 av Per Bill m.fl. (M, FP, C, KD)

Motion till riksdagen 2011/12:K3 av Per Bill m.fl. M, FP, C, KD med anledning av redog. 2011/12:JO1 Justitieombudsmännens ämbetsberättelse M9999 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att beakta JO:s ställning som extraordinärt tillsynsorgan och


Utskottsberedning: 2011/12:KU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2011/12:K3 av Per Bill m.fl. (M, FP, C, KD) (doc, 50 kB)

Moderniserad privatkopieringsersättning

Motion 2011/12:N390 av Karl Sigfrid (M)

Motion till riksdagen 2011/12:N390 av Karl Sigfrid M Moderniserad privatkopieringsersättning M0706 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda förutsättningarna för en moderniserad privatkopieringsersättning i enlighet med motionen. Motivering


Utskottsberedning: 2011/12:NU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:N390 av Karl Sigfrid (M) (doc, 50 kB)

Behovet av budgetrestriktivitet och säkerhet vid nödlån

Motion 2011/12:Fi286 av Karl Sigfrid (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi286 av Karl Sigfrid M Behovet av budgetrestriktivitet och säkerhet vid nödlån M0708 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av budgetrestriktivitet och säkerhet vid nödlån. Motivering Den innevarande ekonomiska


Utskottsberedning: 2011/12:FiU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Fi286 av Karl Sigfrid (M) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se