Kenneth Kvist (V)

Kenneth Kvist (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel pol.sekr.
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-04-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2006-03-10 – 2006-04-19
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-04-19
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 1998-12-02 – 2002-09-30
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2001/02:KU24 22 maj 2002 Regeringens förvaltningspolitik, m.m.
Interpellationsdebatt 2000/01:364 av Olsson, Lena (v) 8 maj 2001 utvärdering av konkurrensutsättningen inom äldreomsorgen
Interpellationsdebatt 2000/01:322 av Johansson, Eva (s) 8 maj 2001 aidsmediciner till utvecklingsländerna
Interpellationsdebatt 2000/01:327 av Kvist, Kenneth (v) 3 april 2001 kommunala förtroendeuppdrag

Dokument:

den beskjutna fabriken i Khartoum

Skriftlig fråga 1997/98:1068 av Kvist, Kenneth (v)

Fråga 1997/98:1068 av Kenneth Kvist v till utrikesministern om den beskjutna fabriken i Khartoum den 3 september USA:s missilattack mot en fabrik i Sudans huvudstad Khartoum sades vara en attack mot en anläggning som producerade kemiska stridsmedel. Anläggningen sades vidare vara förknippad med Usama bin Ladin som

Inlämnad: 1998-09-03 Besvarare: utrikesminister Lena Hjelm-Wallén (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se