Kenneth Kvist (V)

Kenneth Kvist (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel pol.sekr.
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-04-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2006-03-10 – 2006-04-19
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-04-19
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 1998-12-02 – 2002-09-30
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2005/06:KU23 25 april 2006 EU-frågor
Debatt om förslag 2005/06:UU18 5 april 2006 Vissa aspekter på svensk säkerhetspolitik
Övrigt kammaren 31 mars 2006 UU15
Debatt om förslag 2005/06:UU15 31 mars 2006 Mänskliga rättigheter, FN-systemet m.m.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:84 Försvarsmaktens ekonomi och verksamhet år 1998 m.m.

Motion 1997/98:Fö12 av Jan Jennehag m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:Fö12 av Jan Jennehag m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:84 Försvarsmaktens ekonomi och verksamhet år 1998 m.m. Regeringen menar att extraordinära åtgärder fordras för att bringa ordning i Försvarsmaktens ekonomi och planering. Vänsterpartiet har ingen annan mening i den saken. Riksdagen


Utskottsberedning: ---1997/98:FöU11
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av förs. 1997/98:TK1 Riksdagens arbetsformer

Motion 1997/98:K53 av Kenneth Kvist och Ulla Hoffmann (v)

Motion till riksdagen 1997/98:K53 av Kenneth Kvist och Ulla Hoffmann v med anledning av förs. 1997/98:TK1 Riksdagens arbetsformer I talmanskonferensens förslag till riksdagen 1997/98:TK1 ställs en del förslag till ändringar i riksdagens arbetsformer. I förslaget behandlas en rad viktiga frågor mera i allmänna ordalag


Utskottsberedning: --1997/98:KU27
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:116 Staten och trossamfunden - bestämmelser om Svenska kyrkan och andra trossamfund

Motion 1997/98:K47 av Kenneth Kvist m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:K47 av Kenneth Kvist m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:116 Staten och trossamfunden bestämmelser om Svenska kyrkan och andra trossamfund Kyrkans skiljande från staten har varit ett gammalt krav såväl inom arbetarrörelsen som liberala kretsar inom borgerligheten. Man har sett och ser


Utskottsberedning: ---1997/98:KU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se