Kerstin Haglö (S)

Kerstin Haglö (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel 1:e skötare
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2011-06-18 – 2014-09-29
    • Ordförande 2011-03-01 – 2011-06-17
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-02-28
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2004-12-16 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-12-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2013/14:232 Utökade befogenheter för civilanställda inom Polismyndigheten och Ekobrottsmyndigheten

Motion 2013/14:Ju29 av Morgan Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju29 av Morgan Johansson m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:232 Utökade befogenheter för civilanställda inom Polismyndigheten och Ekobrottsmyndigheten 201314S35009 med anledning av proposition 2013 14 232 Utökade befogenheter för civilanställda inom Polismyndigheten och Ekobrottsmyndigheten


Utskottsberedning: 2014/15:JuU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ju29 av Morgan Johansson m.fl. (S) (doc, 48 kB)

Bevarande av Marinens Musikkår

Interpellation 2013/14:516 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa (S)

Interpellation 2013/14:516 Bevarande av Marinens Musikkår av Gunilla Carlsson i Hisings Backa S till Kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Just nu pågår arbetet med att förbereda nästa försvarspolitiska inriktningsbeslut. Under detta arbete har det framkommit en stor oro över att Försvarsmakten vill göra

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Karin Enström (M)

Interpellation 2013/14:516 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa (S) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bevarande av Marinens Musikkår

Framtiden för försvarsmusiken

Interpellation 2013/14:505 av Tina Ehn (MP)

Interpellation 2013/14:505 Framtiden för försvarsmusiken av Tina Ehn MP till Kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M I Sverige har den traditionella försvarsmusiken vilat på två ben: musik till staten och musik till Försvarsmakten. Enligt uppgift hotas nu Marinens Musikkår av nedläggning, vilket i så fall

Inlämnad: 2014-05-27 Besvarare: Karin Enström (M)

Interpellation 2013/14:505 av Tina Ehn (MP) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Framtiden för försvarsmusiken

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se