Kjell Jansson (M)

Kjell Jansson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 213
Titel Kommunalråd/Företagare.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kjell.jansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 16 januari 2020 Frågestund
Interpellationsdebatt 2019/20:98 av Kjell Jansson (M) 26 november 2019 Åtgärder för fler sysselsatta
Interpellationsdebatt 2019/20:100 av Carl-Oskar Bohlin (M) 19 november 2019 Avmattat bostadsbyggande
Interpellationsdebatt 2019/20:84 av Kjell Jansson (M) 12 november 2019 Stärkt äganderätt och strandskydd

Moms på vårdpersonal

Skriftlig fråga 2018/19:394 av Kjell Jansson (M)

Fråga 2018/19:394 Moms på vårdpersonal av Kjell Jansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Efter en dom från Högsta förvaltningsdomstolen från 2018 har Skatteverket utfärdat ett ställningstagande som innebär att uthyrning av personal till vårdbolag är momspliktigt från och med juli 2019. Skatteverkets nya ställningstagande

Inlämnad: 2019-03-13 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:394 av Kjell Jansson (M) (pdf, 85 kB)

Strandskydd

Skriftlig fråga 2018/19:282 av Kjell Jansson (M)

Fråga 2018/19:282 Strandskydd av Kjell Jansson M till Statsrådet Per Bolund MP Sverige lider i dag av stora bostadsproblem till följd av en illa fungerande bostadsmarknad och krångliga regelverk. Det tar i genomsnitt fem år från ansökan om bygglov till ett färdigt projekt, och enorma summor kapital krävs för att byggaren

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:282 av Kjell Jansson (M) (pdf, 84 kB)

Biotopinventering

Skriftlig fråga 2018/19:275 av Kjell Jansson (M)

Fråga 2018/19:275 Biotopinventering av Kjell Jansson M till Statsrådet Jennie Nilsson S I regeringsförklaringen går det att läsa följande: Svensk skogsnäring ska vara hållbar och växande. Den privata äganderätten till skogen ska värnas. Markägare ska få rättmätig ekonomisk kompensation vid inskränkningar i ägande- och

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:275 av Kjell Jansson (M) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se