Kjell Jansson (M)

Kjell Jansson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 213
Titel Kommunalråd/Företagare.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kjell.jansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:82 av Carl-Oskar Bohlin (M) 12 november 2019 Utredning av strandskyddet
Frågestund 26 september 2019 Frågestund
Interpellationsdebatt 2018/19:284 av Hans Rothenberg (M) 24 september 2019 Momsbeläggning av sjukvårdstjänster
Frågestund 13 juni 2019 Frågestund

Stärkt äganderätt

Interpellation 2019/20:224 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2019/20:224 Stärkt äganderätt av Kjell Jansson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Äganderätten är grundlagsskyddad i Sverige, då äganderätten är en fundamental del av en fungerande demokrati. En demokrati förutsätter att människor har rätt att äga och bruka mark och frukten av sitt

Inlämnad: 2019-12-17 Svarsdatum: 2020-02-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:224 av Kjell Jansson (M) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2019/20:47 Skatt på plastbärkassar

Motion 2019/20:3447 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3447 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:47 Skatt på plastbärkassar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2019/20:47 Skatt på plastbärkassar. Motivering Regeringen föreslår att det ska införas en punktskatt på plastbärkassar fr.o.m. den 1 maj 2020.


Utskottsberedning: 2019/20:SkU13

Motion 2019/20:3447 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3447 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Skatter på företag

Interpellation 2019/20:194 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2019/20:194 Skatter på företag av Kjell Jansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har sedan 2014 bedrivit en ekonomisk politik som har försvårat företagande och tillväxt. Skatterna har ökat kraftigt, regleringarna har ökat och reformerna har uteblivit. Företagsklimatet har försämrats,

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2020-01-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:194 av Kjell Jansson (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se