Störningar på webbplatsen

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Kjell Jansson (M)

Kjell Jansson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 213
Titel Kommunalråd/företagare.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kjell.jansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:84 av Kjell Jansson (M) 12 november 2019 Stärkt äganderätt och strandskydd
Interpellationsdebatt 2019/20:82 av Carl-Oskar Bohlin (M) 12 november 2019 Utredning av strandskyddet
Frågestund 26 september 2019 Frågestund
Interpellationsdebatt 2018/19:284 av Hans Rothenberg (M) 24 september 2019 Momsbeläggning av sjukvårdstjänster

med anledning av prop. 2019/20:33 Anstånd med kupongskatt i vissa fall

Motion 2019/20:3421 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3421 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:33 Anstånd med kupongskatt i vissa fall Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ändrat förslag rörande kupongskatten och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:SkU11

Motion 2019/20:3421 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3421 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2019/20:24 Sänkt skatt på drivmedel

Motion 2019/20:3420 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3420 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:24 Sänkt skatt på drivmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ytterligare sänkning av skatten på bensin och diesel och tillkännager detta för regeringen. Motivering Regeringen


Utskottsberedning: 2019/20:SkU15

Motion 2019/20:3420 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3420 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Åtgärder för fler sysselsatta

Interpellation 2019/20:98 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2019/20:98 Åtgärder för fler sysselsatta av Kjell Jansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Inför valet 2014 gick Socialdemokraterna till val på att Sverige år 2020 skulle ha den lägsta arbetslösheten av EU:s 28 medlemsländer. Sedan dess har utvecklingen dock gått åt rakt motsatt håll. Sverige

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:98 av Kjell Jansson (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se