Knut Billing (-)

Knut Billing (M)

Född år 1939
Avliden den 31 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1980-10-07
    • Bostadsutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1983-10-04 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 1992-02-20 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 2002-12-31
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-03
    • Suppleant 1992-04-09 – 1993-10-06
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-05
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-12-18
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1989/90:151 1989/90

Motion 1989/90:Bo70 av Knut Billing m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:B o70 av Knut Billing m.fl. m Mot. med anledning av prop. 1989/90:151 1989/90 Fastighetsbildning för landsbygdens behov m.m. Bo70-73 I propositionen föreslås bland annat sänkta ekonomiska krav vid fastighetsbildning för jordbruks-


Utskottsberedning: ---1989/90:BoU18

Motion 1989/90:Bo70 av Knut Billing m.fl. (m) (pdf, 141 kB)

med anledning av prop. 1989/90:144 Räntebidrag och bostadsbidrag för år 1991, m.m.

Motion 1989/90:Bo68 av Knut Billing m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:B 068 av Knut Billing m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:144 Räntebidrag och bostadsbidrag för år 1991, m.m. I propositionen föreslås räntebidragsbegränsningar för hyres- och bostadsrättshus för år 1991. Moderata samlingspartiet


Utskottsberedning: ----------1989/90:BoU21
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): , , 10 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Bo68 av Knut Billing m.fl. (m) (pdf, 153 kB)

;ned anledning av prop. 1989/90:144 Räntebidrag 1989/90

Motion 1989/90:Bo62 av Knut Billing m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:B o62 av Knut Billing m.fl. m ned anledning av prop. 1989/90:144 Räntebidrag 1989/90 och bostadsbidrag för år 1991, m.m. Bo62-63 I propositionen föreslås en väsentlig utbyggnad av bostadsbidragen för barnfamiljerna och att rätt


Utskottsberedning: ----1989/90:BoU21
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Bo62 av Knut Billing m.fl. (m) (pdf, 130 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se