Knut Billing (-)

Knut Billing (M)

Född år 1939
Avliden den 31 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1980-10-07
    • Bostadsutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1983-10-04 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 1992-02-20 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 2002-12-31
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-03
    • Suppleant 1992-04-09 – 1993-10-06
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-05
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-12-18
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1990/91:189 Förslag till lag om byggnadsgaranti

Motion 1990/91:Bo76 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:Bo76 av Knut Billing m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:189 Förslag till lag om byggnadsgaranti Lagförslaget bygger på det förslag om entreprenadgarantilag som under våren 1990 lades fram av bostadsdepartementets arbetsgrupp för frågor som rör s.k. sjuka hus. Arbetsgruppen förordade


Utskottsberedning: --1990/91:BoU19
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:146 Ändring i plan- och bygglagen (1987:10), m.m.

Motion 1990/91:Bo72 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:Bo72 av Knut Billing m.fl. m med anledning av proposition 1990/91:146 om ändring i plan- och bygglagen 1987/10m.m. I propositionen föreslås vissa förändringar i plan- och bygglagen PBL m.m. Vi kommer nedan att redovisa i vilka avseenden vi har en från propositionen avvikande uppfattning.


Utskottsberedning: -----1990/91:BoU17
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:145 Byggnaders inomhusmiljö m.m.

Motion 1990/91:Bo62 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:Bo62 av Knut Billing m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:145 Byggnaders inomhusmiljö m.m. I propositionen lämnas förslag bland annat gällande funktionskontroll av ventilationssystem. Vi har inget att erinra mot förslagen i propositionen, utom i ett avseende. Enligt regeringen skall byggnadsnämnd


Utskottsberedning: -1990/91:BoU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se