Knut Billing (-)

Knut Billing (M)

Född år 1939
Avliden den 31 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1980-10-07
    • Bostadsutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1983-10-04 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 1992-02-20 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 2002-12-31
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-03
    • Suppleant 1992-04-09 – 1993-10-06
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-05
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-12-18
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1994/95:218 En effektivare arbetsmarknadspolitik m.m.

Motion 1994/95:A52 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:A52 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:218 En effektivare arbetsmarknadspolitik m.m. Innehåll 1 Sammanfattning2 2 Villkoren för nya arbeten3 3 Den socialdemokratiska sysselsättningspolitiken en nation i AMS5 4 Arbetslöshetsersättningen9 5 En politik för riktiga arbeten10


Utskottsberedning: ------------------------------1994/95:AU15 1994/95:BoU21 1994/95:FiU20
Riksdagsbeslut (60 yrkanden): , , 30 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:219 Enhetlig räntesättning och finansiering av statliga bostadslån m.m.

Motion 1994/95:Bo10 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Bo10 av Knut Billing m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:219 Enhetlig räntesänkning och finansiering av statliga bostadslån m.m. Propositionens huvudsakliga syfte är att finna ett sätt att reda ut de problem som det statliga bostadslånegivandet skapat under flera decennier. Förslaget


Utskottsberedning: -1994/95:BoU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledningen av prop. 1994/95:160 Sveriges samarbete med Central- och Östeuropa

Motion 1994/95:U30 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:U30 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:160 Sveriges samarbete med Central- och Östeuropa Att avveckla ett socialistiskt samhällssystem Sovjetblocket utgjorde en kombination av proletariatets diktatur och ett socialistiskt samhällssystem. Styrelseskicket utgick från föreställningen


Utskottsberedning: ---------------1994/95:UU16
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): , , 15 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se