Knut Billing (-)

Knut Billing (M)

Född år 1939
Avliden den 31 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1980-10-07
    • Bostadsutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1983-10-04 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 1992-02-20 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 2002-12-31
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-03
    • Suppleant 1992-04-09 – 1993-10-06
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-05
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-12-18
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1995/96:171 En sjätte AP-fondstyrelse m.m.

Motion 1995/96:N36 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:N36 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1995/96:171 En sjätte AP-fondstyrelse m.m. Allmänna synpunkter Förslaget att inrätta en sjätte AP-fondstyrelse med uppgift att förvärva aktier för 10 miljarder kronor har nära anknytning till de olika fondsocialistiska idéer som drevs av


Utskottsberedning: -1995/96:NU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:125 Åtgärder för att bredda och utveckla användningen av informationsteknik

Motion 1995/96:T51 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:T51 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1995/96:125 Åtgärder för att bredda och utveckla användningen av informationsteknik Propositionen I proposition 1995/96:125 föreslår regeringen vissa åtgärder i syfte att bredda och utveckla användningen av informationsteknik. Regeringen


Utskottsberedning: -------------1995/96:TU19
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , , 13 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:101 De ekonomiska villkoren för det sent byggda bostadsbeståndet, m.m.

Motion 1995/96:Bo24 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:Bo24 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1995/96:101 De ekonomiska villkoren för det sent byggda bostadsbeståndet, m.m. I propositionen föreslås bland annat att fastighetsskatt inte skall tas ut nästa år för bostäder i hus med värdeår 1997. Syftet med förslaget är att lindra de


Utskottsberedning: --1995/96:BoU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se