Kristina Nilsson (S)

Kristina Nilsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 77
Titel Sjuksköterska.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865658
E-post kristina.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-10-18
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-06-08 – 2014-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 10-11 och socialutskottet 14-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 10-14 och miljö- och jordbruksutskottet 11-.
  • Föräldrar

    Fabriksarbetaren Åke Karlsson och kommunalarbetaren Adéle Karlsson, f. Backman.
  • Utbildning

    Vårdlinjen, undersköterska och mentalskötare, slutår 82. Vårdhögskolan, sjuksköterska, slutår 89.
  • Anställningar

    Landstinget i Västernorrland, Örnsköldsviks kommun.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, styrkommittén Botnia Atlantica 07-11. Ledamot, insynsrådet Inspektionen för vård och omsorg (IVO). Ledamot, Patientskadenämnden.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örnsköldsvik 02-06, 06-10 och 10-15. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Ordförande, omsorgsnämnden 06-10. Styrelseledamot, Örnsköldsvik Airport AB 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot/vice ordförande, Örnsköldsviks arbetarekommun 98-08, ordförande 12-16 och styrelseledamot 16-.
  • Bostadsort

    Örnsköldsvik

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. S En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att öka hbtq-plus-kompetensen i skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Mittuniversitetet

Motion 2019/20:3284 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3284 av Ingemar Nilsson m.fl. S Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska vara en ledande kunskaps-


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3284 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3284 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Lex Sarah inom skolan

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. S Lex Sarah inom skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om överväganden kring lex Sarah inom skolan för att komma till rätta med missförhållanden som kränkande behandling, trakasserier och diskriminering och


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se