Kristina Yngwe (C)

Kristina Yngwe (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 124
Titel Agronom.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kristina.yngwe[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-11-30 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-04-07 – 2020-11-29
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2020-04-06
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2020-11-30 – 2022-09-26
    • Ledamot 2020-04-16 – 2020-11-29
    • Ordförande 2018-10-02 – 2020-04-16
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Vice ordförande 2015-06-02 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-05-28 – 2015-06-02
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-05-28
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 15, vice ordförande 15-18 och ordförande 18-. Suppleant utbildningsutskottet 14-15 och miljö- och jordbruksutskottet 14-15. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-15. 2:e ersättare, Europaparlamentet 14-19.
  • Föräldrar

    Lantmästaren Eskil Yngwe och Karin Yngwe, f. Andersson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapliga programmet, Sydskånska gymnasiet, Ystad, slutår 02. Agronomexamen, Sveriges lantbruksuniversitet 10.
  • Anställningar

    Rådgivare, HIR Malmöhus 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Parlamentariska landsbygdskommittén -17. Ledamot, Gentekniknämnden 14-18. Ledamot Miljömålsberedningen 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ystad 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, LRF Ungdomens riksstyrelse 09-11. Ordförande, LRF Ungdomens riksstyrelse 11-14. Ledamot, Centerkvinnornas förbundsstyrelse 14-16. Ledamot, verkställande utskottet, Centerpartiet 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ett nytt stickår

Skriftlig fråga 2020/21:2298 av Kristina Yngwe (C)

Fråga 2020/21:2298 Ett nytt stickår av Kristina Yngwe C till Finansminister Magdalena Andersson S Innehav av fastigheter är ofta mycket långvariga. Det är mycket vanligt att de överlåts inom släkten och då ofta genom gåva eller annat benefikt fång. Detta innebär att den tidsperiod som måste beaktas vid kapitalvinstbeskattningen

Inlämnad: 2021-03-24 Svarsdatum: 2021-03-31 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2298 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 105 kB)

Myndigheters ansvar för bevarande av värdefull åkermark

Skriftlig fråga 2020/21:2047 av Kristina Yngwe (C)

Fråga 2020/21:2047 Myndigheters ansvar för bevarande av värdefull åkermark av Kristina Yngwe C till Statsrådet Lena Micko S Trelleborgs kommun och Kriminalvårdsstyrelsen har presenterat en avsiktsförklaring att etablera ett fängelse i Trelleborgs kommun. Regeringsföreträdare har hyllat överenskommelsen. Enligt planerna

Inlämnad: 2021-03-02 Svarsdatum: 2021-03-17 Besvarare: Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:2047 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 91 kB)

Åtgärdsprogram inom vattendirektivet

Skriftlig fråga 2020/21:2021 av Kristina Yngwe (C)

Fråga 2020/21:2021 Åtgärdsprogram inom vattendirektivet av Kristina Yngwe C till Miljö- och klimatminister Per Bolund MP Just nu pågår samråd kring de fem vattenmyndigheternas förslag till åtgärdsprogram. Åtgärdsprogrammen är en sammanställning av de åtgärder som ska vidtas under vattendirektivets sista cykel, åren 20222027,

Inlämnad: 2021-03-01 Svarsdatum: 2021-03-10 Besvarare: Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:2021 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 99 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se