Kristina Yngwe (C)

Kristina Yngwe (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 124
Titel Agronom.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kristina.yngwe[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Vice ordförande 2015-06-02 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-05-28 – 2015-06-02
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-05-28
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 15 och vice ordförande 15-. Suppleant utbildningsutskottet 14-15 och miljö- och jordbruksutskottet 14-15. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-15.
  • Föräldrar

    Lantmästaren Eskil Yngwe och Karin Yngwe, f. Andersson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapliga programmet, Sydskånska gymnasiet, Ystad, slutår 02. Agronomexamen, Sveriges lantbruksuniversitet 10.
  • Anställningar

    Rådgivare, HIR Malmöhus 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Parlamentariska landsbygdskommittén (pågående). Ledamot, Gentekniknämnden 14-. 2:e ersättare, Europaparlamentet 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ystad 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, LRF Ungdomens riksstyrelse 09-11. Ordförande, LRF Ungdomens riksstyrelse 11-14. Ledamot, Centerkvinnornas förbundsstyrelse 14-16. Ledamot, verkställande utskottet, Centerpartiet 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:MJU9 3 april 2019 Naturvård och biologisk mångfald
Debatt om förslag 2018/19:MJU10 3 april 2019 Kommissionens meddelande om en EU-ram för hormonstörande ämnen
Debatt om förslag 2018/19:MJU8 6 mars 2019 Skyddet av värdefull skog
Debatt om förslag 2018/19:MJU6 28 februari 2019 Jakt och viltvård

Dataintrång på Naturvårdsverket

Skriftlig fråga 2019/20:166 av Kristina Yngwe (C)

Fråga 2019/20:166 Dataintrång på Naturvårdsverket av Kristina Yngwe C till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Länsstyrelsen i Jämtland har nyligen upprättat en anmälan till Datainspektionen gällande misstänkt dataintrång. En tillfällig konsult, som är uttalad jaktmotståndare och som vid tidpunkten hade förtroendeuppdrag

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:166 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 91 kB)

En skola att lita på

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. C En skola att lita på Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökat fokus på elevernas kunskapsutveckling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: UbU 2019/20:JuU26 2019/20:UbU8

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 87 kB) Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 137 kB)

En hållbar infrastruktur för hela landet

Motion 2019/20:3246 av Anders Åkesson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3246 av Anders Åkesson m.fl. C En hållbar infrastruktur för hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att starkare incitament till en omställning av alla transporter behövs för att nå målet om 70 procent minskade utsläpp från transportsektorn


Utskottsberedning: CU MJU SkU 2019/20:JuU27 2019/20:TU5 2019/20:TU6 2019/20:TU7 2019/20:TU8

Motion 2019/20:3246 av Anders Åkesson m.fl. (C) (docx, 107 kB) Motion 2019/20:3246 av Anders Åkesson m.fl. (C) (pdf, 185 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se