Lars Adaktusson (KD)

Lars Adaktusson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 344
Titel Journalist.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lars.adaktusson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2014-07-01 – 2018-10-03
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-04
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

med anledning av skr. 2019/20:3 Riksrevisionens rapport om myndighetsgemensamt arbete mot organiserad brottslighet

Motion 2019/20:3405 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3405 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av skr. 2019/20:3 Riksrevisionens rapport om myndighetsgemensamt arbete mot organiserad brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett gemensamt brottsbekämpande uppdrag till myndigheterna


Utskottsberedning: 2019/20:JuU12

Motion 2019/20:3405 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3405 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik

Motion 2019/20:3400 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3400 av Lars Adaktusson m.fl. KD med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utrikespolitisk inriktning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2019/20:UU6

Motion 2019/20:3400 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 76 kB) Motion 2019/20:3400 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 101 kB)

med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina

Motion 2019/20:3399 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3399 av Lars Adaktusson m.fl. KD med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nationellt kunskapscentrum om Kina och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2019/20:UU4

Motion 2019/20:3399 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 76 kB) Motion 2019/20:3399 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 104 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se