Lars Andersson (SD)

Lars Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 154
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865701
E-post lars.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2018 Rättsväsendet

med anledning av Regeringens skrivelse2019/20:18Arbetet i frågor som rör Kina

Motion 2019/20:3391 av Ludvig Aspling m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3391 av Ludvig Aspling m.fl. SD med anledning av Regeringens skrivelse2019/20:18Arbetet i frågor som rör Kina Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om demokratiskt valda representanter från Hongkong och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

2019-10-15

Motion 2019/20:3391 av Ludvig Aspling m.fl. (SD) (docx, 93 kB) Motion 2019/20:3391 av Ludvig Aspling m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2019/20:2658 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2658 av Björn Söder m.fl. SD Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Sverigedemokraterna ser bistånd som det primära


Utskottsberedning: 2019/20:UU2

Motion 2019/20:2658 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2019/20:2658 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 111 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2019/20:2631 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2631 av Björn Söder m.fl. SD Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Sverigedemokraterna ser internationell samverkan


Utskottsberedning: 2019/20:UU1

Motion 2019/20:2631 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:2631 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 108 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se