Lars Bäckström (V)

Lars Bäckström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-11-22 – 2006-10-02
    • Ledig 1993-10-22 – 1993-11-21
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1993-10-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-02-20 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-24 – 2003-02-19
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2003-02-19
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 1996-11-06 – 1998-10-05
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2006-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 13 oktober 2004 -
Debatt om förslag 2002/03:FIU27 22 maj 2003 Avgifter vid Riksrevisionen
Debatt om förslag 2002/03:FIU23 22 maj 2003 Penningpolitiken och Riksbankens förvaltning 2002

med anledning av proposition 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91 m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1989/90:Fi65 av Lars Werner m fl (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Fi65 av Lars Werner m fl vpk med anledning av proposition 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91 m.m. kompletteringsproposition 1.1. Inledning Det senaste halvårets politiska händelser


Utskottsberedning: -------------1989/90:FiU29 1989/90:FiU40
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , , 13 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Fi65 av Lars Werner m fl (vpk) (pdf, 399 kB)

med anledning av prop. 1989/90:110 1989/90

Motion 1989/90:Sk81 av Lars Werner m.fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sk81 av Lars Werner m.fl. vpk Mot. med anledning av prop. 1989/90:110 1989/90 Reformerad inkomst- och företagsbeskattning Sk81 För en rättvis skattereform Inledning I motionen redovisar vpk förslag för en rättvis skattereform.


Utskottsberedning: --------------------------------------------------------1989/90:SkU30 1989/90:SkU31
Riksdagsbeslut (112 yrkanden): , , 56 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sk81 av Lars Werner m.fl. (vpk) (pdf, 1247 kB)

med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning

Motion 1989/90:Ub24 av Björn Samuelson m.fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ub24 av Björn Samuelson m.fl. vpk med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning Den svenska forskningspolitiken måste enligt vpk:s synsätt framför allt präglas av följande perspektiv. Forskningsverksamheten skall vara ett medel


Utskottsberedning: -----1989/90:UbU25
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Ub24 av Björn Samuelson m.fl. (vpk) (pdf, 160 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se