Lars Bäckström (V)

Lars Bäckström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-11-22 – 2006-10-02
    • Ledig 1993-10-22 – 1993-11-21
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1993-10-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-02-20 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-24 – 2003-02-19
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2003-02-19
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 1996-11-06 – 1998-10-05
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2006-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 13 oktober 2004 -

med anledning av prop. 1990/91:154 Rörelseregler för bank m.m.

Motion 1990/91:N109 av Rolf L Nilson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1990/91:N109 av Rolf L Nilson m.fl. v med anledning av prop. 1990/91:154 Rörelseregler för bank m.m. I propositionens förslag kring bankverksamhet föreslås att bankerna skall få möjlighet till att bedriva finansiell leasing och factoring i sin egen rörelse. Det kan vara positivt och kan betyda


Utskottsberedning: -----1990/91:NU41
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:156 Miljöklasser för nya fordon, m.m.

Motion 1990/91:Sk61 av Maggi Mikaelsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1990/91:Sk61 av Maggi Mikaelsson m.fl. v med anledning av prop. 1990/91:156 Miljöklasser för nya fordon, m.m. Allmänt Den ständigt ökande bilismen utgör ett av de allvarligaste hoten mot vår miljö. Ungefär två tredjedelar av de svenska kväveoxidutsläppen kommer från trafiken. Kväveoxider är tillsammans


Utskottsberedning: -------1990/91:SkU25
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:142 Handel och tjänster på värdepappersmarknaden, m.m.

Motion 1990/91:N99 av Rolf L Nilson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1990/91:N99 av Rolf L Nilson m.fl. v med anledning av prop. 1990/91:142 Handel och tjänster på värdepappersmarknaden, m.m. Vi är beredda att acceptera huvuddelen av de förslag, som regeringen ställer i proposition 1990/91:142, Handel och tjänster på värdepappersmarknaden. Dessa bygger i huvudsak


Utskottsberedning: ----1990/91:NU37
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se