Lars Bäckström (V)

Lars Bäckström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-11-22 – 2006-10-02
    • Ledig 1993-10-22 – 1993-11-21
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1993-10-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-02-20 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-24 – 2003-02-19
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2003-02-19
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 1996-11-06 – 1998-10-05
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2006-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 13 oktober 2004 -
Debatt om förslag 2002/03:FIU27 22 maj 2003 Avgifter vid Riksrevisionen
Debatt om förslag 2002/03:FIU23 22 maj 2003 Penningpolitiken och Riksbankens förvaltning 2002

tortyr och diplomatiska garantier

Interpellation 2003/04:541 av Bäckström , Lars (v)

den 21 maj Interpellation 2003/04:541 av Lars Bäckström v till justitieminister Thomas Bodström om tortyr och diplomatiska garantier Regeringen beslutade vid ett extra regeringssammanträde den 18 december 2001 att avvisa två egyptiska medborgare till hemlandet. Regeringen ansåg att de bägge männen var flyktingar, men

Inlämnad: 2004-05-21 Besvarare: Laila Freivalds (S)

med anledning av prop. 2003/04:136 Ledningsrätt för elektroniska kommunikationsnät

Motion 2003/04:Bo5 av Lars Ohly m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2003/04:Bo5 av Lars Ohly m.fl. v med anledning av prop. 2003/04:136 Ledningsrätt för elektroniska kommunikationsnät Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2003/04:136. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en samlad information till medborgarna


Utskottsberedning: 2003/04:BoU13
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

med anledning av skr. 2003/04:119 Särskilda regler under en övergångsperiod för arbetstagare från nya medlemsstater enligt anslutningsfördraget

Motion 2003/04:Sf42 av Lars Ohly m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2003/04:Sf42 av Lars Ohly m.fl. v med anledning av skr. 2003/04:119 Särskilda regler under en övergångsperiod för arbetstagare från nya medlemsstater enligt anslutningsfördraget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen återkommer med förslag på samlade generella insatser som


Utskottsberedning: 2003/04:SfU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , 2 bifall,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se