Lars Bäckström (V)

Lars Bäckström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-11-22 – 2006-10-02
    • Ledig 1993-10-22 – 1993-11-21
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1993-10-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-02-20 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-24 – 2003-02-19
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2003-02-19
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 1996-11-06 – 1998-10-05
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2006-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 13 oktober 2004 -
Debatt om förslag 2002/03:FIU27 22 maj 2003 Avgifter vid Riksrevisionen
Debatt om förslag 2002/03:FIU23 22 maj 2003 Penningpolitiken och Riksbankens förvaltning 2002

med anledning av skr. 2000/01:114 med anledning av skr. 2000/01:114 Redogörelse för den svenska exportkontrollpolitiken och exporten av krigsmateriel år 2000

Motion 2000/01:U16 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2000/01:U16 av Schyman, Gudrun v med anledning av skr. 2000/01:114 Redogörelse för den svenska exportkontrollpolitiken och exporten av krigsmateriel år 2000 1 Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att den nuvarande lagstiftningen


Utskottsberedning: ---------------------------2000/01:UU14
Riksdagsbeslut (41 yrkanden): , , 27 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 2000/01:70 Automatisk balansering av ålderspensionssystemet

Motion 2000/01:Sf27 av Claes Stockhaus m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2000/01:Sf27 av Stockhaus, Claes v med anledning av prop. 2000/01:70 Automatisk balansering av ålderspensionssystemet Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i lagen 1998:674 om inkomstgrundad ålderspension. 2. Riksdagen begär att regeringen återkommer


Utskottsberedning: ---------2000/01:SfU13
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 2000/01:57 Sammanhållen rovdjurspolitik

Motion 2000/01:MJ22 av Jonas Ringqvist m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2000/01:MJ22 av Ringqvist, Jonas v med anledning av prop. 2000/01:57 Sammanhållen rovdjurspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att varg och järv skall undantas från skyddsjakt enligt 28 jaktförordningen. Motivering


Utskottsberedning: -2000/01:MJU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se