Lars Bäckström (V)

Lars Bäckström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-11-22 – 2006-10-02
    • Ledig 1993-10-22 – 1993-11-21
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1993-10-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-02-20 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-24 – 2003-02-19
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2003-02-19
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 1996-11-06 – 1998-10-05
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2006-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 13 oktober 2004 -
Debatt om förslag 2002/03:FIU27 22 maj 2003 Avgifter vid Riksrevisionen
Debatt om förslag 2002/03:FIU23 22 maj 2003 Penningpolitiken och Riksbankens förvaltning 2002

med anledning av prop. 1995/96:222 Vissa åtgärder för att halvera arbetslösheten till år 2000, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, finansiering m.m.

Motion 1995/96:Fi116 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi116 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1995/96:222 Vissa åtgärder för att halvera arbetslösheten till år 2000, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, finansiering, m.m. Inledning Vänsterpartiets presenterade i samband med regeringens ekonomiska vårproposition ett sysselsättningspaket


Utskottsberedning: ------------------------------------------------------1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (108 yrkanden): , , 54 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:207 En ekonomisk politik för att halvera den öppna arbetslösheten till år 2000

Motion 1995/96:Fi111 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi111 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1995/96:207 En ekonomisk politik för att halvera den öppna arbetslösheten till år 2000. Inledning Arbetslösheten är ett stort misslyckande. Sverige demonstrerade under några decennier möjligheten att förena välfärd och en effektiv


Utskottsberedning: ----1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:213 Minskning i särskilda fall av det generella statsbidraget till kommuner och landsting åren 1997 och 1998

Motion 1995/96:Fi107 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi107 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1995/96:213 Minskning i särskilda fall av det generella statsbidraget till kommuner och landsting åren 1997 och 1998 Propositionens förslag I proposition 1995/96:213 föreslår regeringen att det generella statsbidraget till kommuner


Utskottsberedning: -1996/97:FiU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se