Lars Beckman (M)

Lars Beckman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 275
Titel Projektledare.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865390
E-post lars.beckman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-15 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-02-23 – 2017-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:40 av Jörgen Berglund (M) 22 oktober 2019 Gifttunnor i Bottenhavet
Interpellationsdebatt 2019/20:32 av Lars Beckman (M) 22 oktober 2019 Dumpade gifttunnor
Interpellationsdebatt 2019/20:23 av Lars Beckman (M) 10 oktober 2019 Den ökande arbetslösheten
Interpellationsdebatt 2019/20:20 av Saila Quicklund (M) 10 oktober 2019 Dålig arbetsmiljö på Mynak

Sociala avgifter

Interpellation 2013/14:98 av Omanovic, Jasenko (S)

den 7 november Interpellation 2013/14:98 Sociala avgifter av Jasenko Omanovic S till finansminister Anders Borg M Arbetslösheten har bitit sig fast på en hög nivå under den nuvarande regeringens tid vid makten. Långtidsarbetslösheten har tredubblats och var fjärde ungdom saknar ett arbete. Efter att under en tid

Inlämnad: 2013-11-07 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sociala avgifter

Konkurrensneutrala villkor för företagare

Interpellation 2013/14:82 av Adolfsson Elgestam, Carina (S)

den 5 november Interpellation 2013/14:82 Konkurrensneutrala villkor för företagare av Carina Adolfsson Elgestam S till finansminister Anders Borg M Sverige behöver fler företag som växer, anställer, tar fram nya produkter och exporterar. I dag får allt fler branscher inslag av oseriösa företag, vilket leder till

Inlämnad: 2013-11-05 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Konkurrensneutrala villkor för företagare

Ekonomisk brottslighet i byggbranschen

Interpellation 2013/14:74 av Lindberg, Teres (S)

den 25 oktober Interpellation 2013/14:74 Ekonomisk brottslighet i byggbranschen av Teres Lindberg S till näringsminister Annie Lööf C Enligt Skatteverkets uppskattning kostar svartarbete över 60 miljarder kronor i uteblivna skatteintäkter. Ungefär 10 av dessa härrör från byggbranschen. Det handlar om oseriösa företag

Inlämnad: 2013-10-25 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ekonomisk brottslighet i byggbranschen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se