Lars Beckman (M)

Lars Beckman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 275
Titel Egenföretagare/Regionchef
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865390
E-post lars.beckman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-15 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-02-23 – 2017-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:23 av Lars Beckman (M) 10 oktober 2019 Den ökande arbetslösheten
Interpellationsdebatt 2019/20:20 av Saila Quicklund (M) 10 oktober 2019 Dålig arbetsmiljö på Mynak
Interpellationsdebatt 2018/19:275 av Saila Quicklund (M) 24 september 2019 Straffbeskattning av folket på landsbygden
Interpellationsdebatt 2018/19:272 av Jan Ericson (M) 24 september 2019 Skattebelastningen på privatbilismen

Gårdsförsäljning

Motion 2013/14:So617 av Rune Wikström och Lars Beckman (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So617 av Rune Wikström och Lars Beckman M Gårdsförsäljning M1422 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten till gårdsförsäljning. Motivering I Sverige har vi både ett alkoholmonopol och ett restriktiv


Utskottsberedning: 2013/14:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So617 av Rune Wikström och Lars Beckman (M) (doc, 53 kB)

Etablera huvudkontor utanför storstäder

Motion 2013/14:N364 av Lars Beckman (M)

Motion till riksdagen 2013/14:N364 av Lars Beckman M Etablera huvudkontor utanför storstäder M1158 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att etablera statligt ägda företags huvudkontor utanför storstäderna, exempelvis i


Utskottsberedning: 2013/14:NU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N364 av Lars Beckman (M) (doc, 54 kB)

Förvaltning av varg

Motion 2013/14:MJ269 av Ulf Berg m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ269 av Ulf Berg m.fl. M Förvaltning av varg M1665 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om varg i Dalarna, Gävleborg och Värmland och att i största möjliga mån beakta det höga rovdjurstryck som råder i dessa områden.


Utskottsberedning: 2013/14:MJU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ269 av Ulf Berg m.fl. (M) (doc, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se