Lars Beckman (M)

Lars Beckman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 275
Titel Projektledare.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865390
E-post lars.beckman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-15 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-02-23 – 2017-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Enklare på- och avställning av husbilar

Skriftlig fråga 2019/20:589 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:589 Enklare på- och avställning av husbilar av Lars Beckman M till Finansminister Magdalena Andersson S Finansministern har i ett medieutspel nyligen sagt att regeringen avser att förändra den så kallade husbilsskatten. I samma intervju säger finansministern att hon har gett Skatteverket i uppdrag att utreda

Inlämnad: 2019-12-06 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:589 av Lars Beckman (M) (pdf, 79 kB)

Försvarsmaktens yttrande om Gävle flygplats

Skriftlig fråga 2019/20:565 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:565 Försvarsmaktens yttrande om Gävle flygplats av Lars Beckman M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Försvarsmakten har i ett yttrande till Gävle kommun rörande förändrad detaljplan för flygplatsen motsatt sig en förändring av verksamhetsområde som innebär att flygplatsen görs obrukbar. Försvarsmakten

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2019/20:565 av Lars Beckman (M) (pdf, 89 kB)

Omställning av fordonsflottan

Interpellation 2019/20:187 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2019/20:187 Omställning av fordonsflottan av Lars Beckman M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Miljö- och klimatministern har åtskilliga gånger poängterat att Sverige ska gå före andra länder för att därigenom visa att det går att ställa om fordonsflottan till andra drivmedel. I den omställningen

Inlämnad: 2019-12-02 Svarsdatum: 2020-01-24 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:187 av Lars Beckman (M) (pdf, 109 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se