Lars Hedfors (S)

Lars Hedfors (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1998-10-05
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Vice ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Ordförande 1988-10-20 – 1991-09-29
    • Ledamot 1983-10-04 – 1988-10-19
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1988-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1983-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1990-10-15 – 1994-10-03
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

avskjutning av rådjur

Skriftlig fråga 1997/98:997 av Hedfors, Lars (s)

Fråga 1997/98:997 av Lars Hedfors s till jordbruksministern om avskjutning av rådjur den 7 augusti Enligt samstämmiga uppgifter i massmedierna ökar antalet fall av borrelia kraftigt i vårt land. Bara i Blekinge visar en undersökning på en uppgång på 200 av den fästingspridda sjukdomen. Flera studier visar också på

Inlämnad: 1998-08-07 Besvarare: jordbruksminister Annika Åhnberg (S)

prao

Skriftlig fråga 1997/98:789 av Hedfors, Lars (s)

Fråga 1997/98:789 av Lars Hedfors s till statsrådet Ylva Johansson om prao Enligt uppgift i massmedier minskar omfattningen av praktisk arbetslivsorientering prao stadigt i skolväsendet. Den nya läroplanen ställer inte längre några krav på hur lång praon skall vara. Detta är en mycket allvarlig utveckling med tanke

Inlämnad: 1998-05-26 Besvarare: statsrådet Ylva Johansson (S)

skogsvårdslagen

Skriftlig fråga 1997/98:719 av Hedfors, Lars (s)

Fråga 1997/98:719 av Lars Hedfors s till jordbruksministern om skogsvårdslagen Enligt uppgift händer det då och då att mindre nogräknade personer kringgår jordbrukslagen. Det gäller kraven på begränsningar av avverkningsmöjligheterna i vissa fall och kraven på återbeskogning. Genom att hävda att skogsmarken skall användas

Inlämnad: 1998-05-08 Besvarare: näringsminister Anders Sundström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se