Lars Hjälmered (M)

Lars Hjälmered (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 128
Titel Civilingenjör.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866414
E-post lars.hjalmered[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-05-11 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-02-25 – 2019-05-10
    • Ordinarie 2013-01-01 – 2019-02-24
    • Ledig 2012-09-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-08-31
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2019-05-11 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-26 – 2019-05-10
    • Ordförande 2018-10-02 – 2019-02-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-12-18 – 2014-12-18
    • Ledamot 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-11-15 – 2009-10-16
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2008-10-14 – 2014-10-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utbildningsutskottet 06-09, miljö- och jordbruksutskottet 09-13, EU-nämnden 10-13 och näringsutskottet 13-14. Vice ordförande trafikutskottet 14 och näringsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 06 och utbildningsutskottet 06 och 09-10. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-14. Suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 08-14.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Jan-Olof Hjälmered och fil.kand. Maud Stunek Hjälmered.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg 93-96. Ekonomisk historia, pedagogik och offentlig förvaltning, Göteborgs universitet 97-01. Master of science in Mechanical Engineering, Chalmers tekniska högskola, Göteborg 98-03.
  • Anställningar

    Projektledare, Stiftelsen Sverige i Europa 03. It- och kommunikationssamordnare samt inköpsstrateg, Volvo, Trollhättan 04-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen (M 2010:04). Ledamot, Energikommissionen. (Dir 2015:25) F.d. ledamot, Miljömålsberedningen (M 2010:04).
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Göteborg 02-06. Ersättare, kommunstyrelsen 00-02. Ledamot, utbildningsnämnden 99-02. Styrelseledamot, Lindholmen Utveckling AB 96-00, Göteborgs Kommunala Förvaltnings AB 07-15 och Johanneberg Science Park AB 11-15. Styrelseersättare, SGS Studentbostäder 00-06. Vice ordförande, Stadsdelsnämnd Örgryte 03-06. Styrelseersättare, Göteborgs folkhögskola 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, MUF Göteborg 98-01. Kårfullmäktig, Chalmers studentkår 01-02.
  • Litteratur

    Moderata ungdomsförbundet i Göteborg 100 år, jubileumsskrift (tillsammans med andra).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ersättning till styrelseledamöter

Skriftlig fråga 2019/20:297 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2019/20:297 Ersättning till styrelseledamöter av Lars Hjälmered M till Finansminister Magdalena Andersson S Den 20 juni 2017 meddelade Högsta förvaltningsdomstolen i en dom att styrelsearvoden inte längre ska anses utgöra näringsverksamhet utan i stället ska betraktas som inkomst av tjänst. Det är ett avsteg från

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:297 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 87 kB)

En tredje elkabel till Gotland

Skriftlig fråga 2019/20:256 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2019/20:256 En tredje elkabel till Gotland av Lars Hjälmered M till Statsrådet Anders Ygeman S Företaget Cementa står för 60 procent av hela Sveriges produktion av cement och är en viktig aktör för Gotlands och hela Sveriges tillväxt. Företaget har dock drabbats hårt av elavbrott under året på grund av att det inte

Inlämnad: 2019-10-23 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:256 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 87 kB)

Grovt upphovsrättsbrott och grovt varumärkesbrott

Skriftlig fråga 2019/20:255 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2019/20:255 Grovt upphovsrättsbrott och grovt varumärkesbrott av Lars Hjälmered M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 19 januari 2017 beslutade regeringen att tillkalla en särskild utredare med uppdrag att överväga om det behövs skärpta straffskalor för de allvarligaste fallen av upphovsrättsintrång

Inlämnad: 2019-10-23 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:255 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se